Technologie

Obróbka wibrościerna – gratowanie

Doskonałe wykończenie powierzchni detali oraz pozbawienie detalu zadziorów to jedne z najważniejszych cech, na które klienci zwracają uwagę. Zainteresowane obróbką wibrościerną są przede wszystkim te firmy, które działają w branży automotive. Elementy układów bezpieczeństwa samochodów osobowych i ciężarowych muszą być wykonane z należytą starannością. Te części, które mogą mieć styczność z linkami czy pasami bezpieczeństwa lub bezpośrednio z człowiekiem muszą mieć dodatkowo zatępione krawędzie. Najlepszym sposobem na pozbycie się zadziorów z detali jest obróbka wibrościerna. Gratowanie w porównaniu do szlifowania jest dużo wydajniejsze i zdecydowanie szybsze.

gratowanie

Na czym polega gratowanie?

Gratowanie to jeden ze sposobów na zatępienie ostrych krawędzi w niewielkich detalach. Proces ten polega na wprowadzeniu kontenera wypełnionego częściami w ruch drgający – na przykład za pomocą silnika elektrycznego z umieszczoną na wale niesymetrycznie masą. Wewnątrz kontenera z częściami znajduje się również luźne ścierniwo, czyli materiał o dużej twardości, znajdujący się w kontenerze w formie piasku. Jego głównym zadaniem jest ocieranie się o ostre krawędzie detali i usuwanie ich. Luźne ścierniwo powinno posiadać większą twardość od twardości obrabianych części.

luźne ścierniwo

Aby polepszyć jeszcze parametry obróbki, stosuje się również specjalne kąpiele, które zmniejszają tarcie pomiędzy częściami i ułatwiają ich wzajemne przemieszczanie się. Niektóre środki używane do wspomagania procesu gratowania posiadają także właściwości antykorozyjne.

Polerowanie i czyszczenie

Za pomocą obróbki wibrościernej można również polerować detale i czyścić je z pozostałości po poprzednich obróbkach – szczególnie po hartowaniu. Polerowanie gwarantuje wysoką gładkość powierzchni oraz duży połysk obrabianych w ten sposób części.