Technologie

Czyszczenie wibrościerne – usuwanie rdzy z części samochodowych

Faktem jest, że nawet największa dbałość o samochód nie uchroni go przed rdzewieniem. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień, ale proces korozyjny postępuje od momentu odpryśnięcia warstwy zabezpieczającej.

Zabezpieczanie samochodu przed korozją

Aby samochód jak najdłużej zachować swój dobry wygląd, a wszystkie jego części były zabezpieczone przed niszczeniem, najlepiej go garażować. Jednak nie każdy kierowca ma taką możliwość – najczęściej tylko osoby z własnymi domami posiadają garaże, inni wynajmują je, a większość parkuje na wolnym powietrzu, ewentualnie na zadaszonych publicznych parkingach.
Gdy jednak pomimo różnych zabiegów, stosowania odpowiednich powłok i czyszczenia rdza jednak się pojawi, trzeba ją jak najszybciej usunąć.

Usuwanie rdzy metodą tradycyjną

Najczęstszą metodą usuwania rdzy jest jest mechaniczne ścieranie szlifierką lub ręcznie papierem ściernym, metalową szczotką lub odpowiednim płynem. Dotyczy to niewielkich uszkodzeń, takich, które można samodzielnie naprawić oraz tych które nie są zbytnio widoczne. Bardziej rozległe obszaru lepiej zlecić fachowcom.
Po oczyszczeniu mechanicznym miejsce należy zabezpieczyć przed ponownym rdzewieniem.

Obróbka wibrościerna – kompleksowe usuwanie rdzy

W ostatnich latach nowoczesną metodą odrdzewiania jest obróbka wibrościerna. Jest to metoda polegająca na jednoczesnym działaniu środków chemicznych i ścierniwa na czyszczone powierzchnie. Każda część, która wymaga usunięcia rdzy z jej powierzchni, wkładana jest do pojemnika z odpowiednim ścierniwem, a następnie za pomocą obrotów i drgań całego urządzenia oraz polewania specjalnym środkiem antykorozyjnym, detal zostaje dokładnie oczyszczony i wypolerowany. Ta metoda usuwania rdzy daje znakomite efekty, lecz jest dość czasochłonna. W zależności od wielkości obrabianego elementu, oczyszczenie go trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Czasami cały proces zostaje wydłużony nawet do kilku tygodni.

Metoda wibrościernego czyszczenia to bardzo efektywna metoda, można nią obrabiać i małe i bardzo duże części samochodowe.