Technologie

Nowoczesne metody obróbki powierzchni metali

Technologia obróbki powierzchni metali ciągle się rozwija, jednak wiele osób obawia się jej złożoności, czy też ceny. Zamiast zdecydować się na nowoczesne metody, to wybierają one techniki mniej skuteczne, a także bardziej czasochłonne. Obróbka powierzchniowa wibrościerna gwarantuje nie tylko długotrwałe efekty, ale jest także korzystna cenowo. Wymaga ona mniejszych nakładów pracy, a także przebiega szybciej. Wszystko to przekłada się na zadowalający koszt całego procesu. Warto dodać, że ta metoda wykorzystywana jest coraz częściej w produkcji, przemyśle, czy też motoryzacji.

Na czym polega obróbka wibrościerna

Trowalizacja, czyli inaczej obróbka wibrościerna polega na wyrównaniu wszelkich nierówności oraz ostrych krawędzi z danej powierzchni. Jest to proces mechaniczno-chemiczny. Wymaga on stosowania kształtek o zróżnicowanej wielkości ziaren. W pierwszej kolejności wykonywana jest obróbka zgrubna (większe ziarna ścierne), następnie wykańczająca (ziarna ścierna o malej średnicy). Na końcu przeprowadzane jest polerowanie za pomocą kulek porcelanowych. Cały proces obróbki wymaga specjalistycznych środków chemicznych.

Jak wygląda gratowanie?

Gratowanie to istotna część obróbki wibrościernej. Polega ono na usunięciu wszelkich ostrych zakończeń oraz krawędzi obrabianego metalu. Warto wspomnieć, że jest to metoda wyróżniająca się wyjątkową precyzją. Takich efektów nie można osiągnąć stosując tradycyjna obróbkę mechaniczną. Zwykle wymagane jest stosowanie wspomagających środków chemicznych, jednak nie zawsze jest to konieczne.