Technologie

Izolacje natryskowe pianką PUR

Szukając materiałów, które będą pomocne w skutecznym ociepleniu budynku, powinno wybierać się, które będą miały najlepszą jakość i będą służyć przez bardzo długi czas.

Zastosowanie i bezpieczeństwo pianki PUR

Należy zaznaczyć, że ocieplać można (a nawet powinno się) każdy budynek: zarówno nowy, jak i ten wybudowany lata wcześniej. Co ważne, dla domów modernizowanych, często jedynym skutecznym rozwiązaniem poprawy izolacji termicznej jest ocieplanie ich od środka. Najlepszym sposobem są zaś obecnie izolacje natryskowe pianką poliuretanową, która jest bardzo dobrą izolacją cieplną. Ocieplenia pianką PUR wykonuje się metodą bezpośredniego natrysku piany poliuretanowej. Choć tego typu izolacja jest trochę droższa niż np. wełna mineralna, to pianka PUR jest o wiele wyższej jakości. Co ważne, zmniejsza ona późniejsze koszty ogrzewania domu. Jej niska waga daje także większe bezpieczeństwo, ponieważ nie obciąża konstrukcji całego budynku. W porównaniu do innych materiałów izolacyjnych, pianka PUR nie obwiesza się, nie wysuwa (jak np. styropian) oraz nie wymaga dokonywania żadnych poprawek. Jest w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat od jej położenia.

ocieplenie poddasza

Ocieplania pianką PUR – zalety

Do korzyści tego rodzaju izolacji natryskowej można zaliczyć to, że pianka poliuretanowa:

  • jest bezpieczna dla ludzi i otoczenia,
  • jej trwałość sięga dwudziestu pięciu lat,
  • jest szczelną i bezspoinową izolacją, z wysoką paroprzepuszczalnością (brakiem kondensacji),
  • dzięki technologii natrysku tworzy ona jednolitą warstwę (pozbawioną mostków termicznych),
  • jej montaż jest niezwykle szybki (nawet około 250 m2 pianki można położyć w osiem godzin),
  • idealnie dopasowuje się do każdej powierzchni, jednocześnie zabezpieczając drewno przed pleśnią, a metal przed korozją,
  • nie dopuszcza ona do budynku wilgoci, dlatego eliminuje problem powstawania na ścianach pleśni i grzybów.

Ważne jest również to, że pianka PUR nie odkształca się, dlatego jest idealną barierą termoizolacyjną przez długie lata jej użytkowania.