Windows 10 Creators Update

Windows 10 to temat dyskusyjny. Zwłaszcza dla gier. Kompatybilność z grami na starsze wersje, jak i na te nowe. Czy się to zmieni?

Windows 10 i Game Mode

Game Mode to specjalny tryb systemu Windows zaprojektowany specjalnie dla gier. WindowsCentral w dyskusji z Kevin’em Gammill’em z zespołu Xbox dowiedział się, że Game Mode to nowa funkcja systemowa dla Windows 10, która koncentruje się na naszej karcie graficznej (GPU) i procesorze (CPU) w komputerze. Głównym celem „Trybu Gry” jest zapobieganie „kradzieży” zasobów przez systemowe aplikacje i zadania, dzięki czemu w grach będziemy mieć więcej FPS-ów (Frames Per Second, lub po polsku: klatek na sekundę) i ogólna wydajność powinna się znacząco zwiększyć. Co więcej będzie mniej spadków klatek (potocznie: dropów) podczas scen i sytuacji w danej grze, które wymagają większego zużycia zasobów systemowych jak i hardware’owych. Po włączeniu Game Mode włączony zostaje również limit jednostki CPU pomiędzy naszymi grami a systemowymi procesami, dzięki czemu jeszcze bardziej przyspieszymy tytuł, w który gramy. Koncept tego trybu dostępny jest na Xbox One.

Jak włączyć „Tryb Gry”?

Włączenie tej funkcji jest bardzo proste. Wystarczy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie zaznaczyć odpowiednią opcję.

„Tryb Gry” pojawił się najpierw w buildzie nr 15007

Microsoft współpracuje z czołowymi producentami, takimi jak Intel, AMD, NVIDIA by jak najlepiej dopracować Game Mode. Tryb ten będzie domyślnie włączony dla wybranych gier, które przeszły dokładny test. Gry, które będą działać z tym trybem to:

  • Forza Horizon 3
  • Halo Wars 2

Coś więcej?

Na razie to tyle, co najwyżej możemy dodać, że tryb nie wyłącza wszystkich funkcji w systemie Windows 10, jedynie te, które najbardziej przeszkadzają i zżerają dostępną pamięć systemową. A, zapomnieliśmy dodać – funkcję możecie przetestować tylko jeśli jesteście w Niejawnym Programie Testów: LINK.