Windows 10 Creators Update Build 15031 już dostępny!

0
594

Wersja systemu Windows 10 z aktualizacji Creators o numerze 15031 jest już dostępna do pobrania. Co się zmieniło?

Windows 10 Build 15031 – co nowego?

Wersja systemy Windows oznaczona numerkiem 15031 jest najnowszą i najszybszą dla insider’ów. Build jest częścią Creators Update, która planowana jest na świat późną wiosną tego roku. Według ONMSFT, wersja trochę się buguje i nie zaleca się ją instalować jako główny system (takiego, co używamy na co dzień).

Nowości w UWP

Build ten przynosi mnóstwo nowych funkcji, które deweloperzy aplikacji będą mogli użyć do swoich aplikacji UWP. W wersji 15031 dodano:

  • nowy system nakładek okienek wideo
  • „spora” zmiana: nowa ikona przycisku „Udostępnij”
Nowa ikona "Udostępnij" w Windows 10 Build 15031
Źródło: ONMSFT

Porównując z opinią autora artykułu z serwisu ONMSFT, nowa ikona udostępnienia dla mnie jakiejś zbyt wielkiej różnicy nie robi. Zgadzam się, ikona na powyższym obrazku po lewej bardziej przypomina przycisk udostępniania (m.in. ze względu na te 3 kółeczka, jednak, tak jak wspomniałem, nie jest to dla mnie znacząca różnica. Oczywiście są też plusy zmiany ikony. Podobne ikony używane są w różnych systemach. Insiderzy Niejawnego Programu Testów sytemu Windows będą mogli zobaczyć nową ikonę własnymi oczami w późniejszych buildach Creators Update.

Dynamiczna blokada

Dynamiczna blokada to funkcja, którą widzieliśmy w poprzednich wersjach Creators Update, lecz teraz jest jeszcze bardziej zaimplementowana w system. Opcję można znaleźć w aplikacji Ustawienia > Konta Opcje logowania. Co robi ta funkcja? Automatycznie blokuje twój komputer kiedy od niego odejdziesz by zaoszczędzić prądu lub chronić twoje dane. Jak działa? Prosto. Trzeba mieć sparowany telefon z twoim komputerem za pomocą modułu Bluetooth. Jeśli urządzenie, które wcześniej sparowałeś nie zostanie wykryte w określonej odległości od twojego PC, system zostanie automatycznie zablokowany po 30 sekundach oddalenia się sparowanego urządzenia.

Tryb gry

O „Trybie Gry” w „dziesiątce” wspominaliśmy już wcześniej. Dodajemy tylko, że „Game Mode” dalej jest w interesach deweloperów i insiderów systemu. Tryb ten według opinii ma być uruchamiany z paska gry (Game bar). Pełnoekranowe wsparcie dla Game bar’a zostało rozszerzone o dodatkowe imponujące 52 tytuły z tym buildem.