Logo Spotify

Spotify to jeden z najpopularniejszych (jak nie najpopularniejszy) platform do muzyki na całym świecie. Baza użytkowników firmy liczy ponad 50 milionów pozycji. Dostęp do platformy mają darmowi jak i subskrybenci usługi. Jednak do tej pory niepłacący jak i płacący otrzymywali dostęp do nowych albumów w tym samym czasie. To się zmieniło.

Wcześniejszy dostęp do albumów Spotify

Zgodnie z nową umową licencyjną z Universal Music Group, która została ogłoszona dzisiaj, użytkownicy premium platformy otrzymają dostęp do nowych albumów dwa tygodnie wcześniej niż darmowi. Jest to dość zrozumiałe, gdyż jedyną różnicą w subskrypcji premium była niemożność odpalenia sobie kawałka, którego chce się słuchać. Trzeba było uruchomić playlistę.

W oświadczeniu CEO Spotify Daniel Ek przyznał, że rozumie, że polityka wydawania albumów nie może trwać wiecznie (tj. tak samo jak to było dotychczas).

wiemy, że nie każdy album od każdego twórcy musi być wydawany w ten sam sposób. pracowaliśmy ciężko z umg by opracować nową i elastyczną politykę wydawania

Daniel Ek dodał jeszcze:

zaczynając od dziś, twórcy z umg mogą wybrać czy udostępnią swoje dzieła użytkownikom premium dwa tygodnie wcześniej, oferując tym samym subskrybentom możliwość wcześniejszego poznania nowych utworów (…)

Umowa z Universal Media Group powinna teraz umożliwić transakcje z innymi dwoma największymi partnerami – Warner Music Group oraz Sony Music Group.