Skype jest kanałem numer jeden wsród cyberprzestępców

Skype był i jest według mnie komunikatorem numer jeden. Jedna ta jego popularność rośnie również u „bad boy’ów”, którzy na nas czekają.

Skype’owi przestępcy

Naukowcy z firmy wywiadowczej Flashpoint odkryli, że Skype jest kanałem komunikacyjnym numer jeden dla cyberprzestępców z całego świata. Mogło wam się wydawać, że aplikacje takie jak WhatsApp, Telegram i ICQ są perfekcyjnym narzędziem do komunikacji pomiędzy przestępcami dzięki szyfrowaniu, ale okazuje się, że tak nie jest.

Skype jest kanałem komunikacyjnym numer jeden wśród cyberprzestępców
Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać 😀

Pytacie się pewnie dlaczego cyberprzestępcy wybierają komunikatora od Microsoft, a nie aplikacji. Według badań naukowców z Flashpoint, oszuści internetowi wybierają komunikatory w oparciu o takie czynniki jak:

  • łatwość obsługi
  • bezpieczeństwo
  • anonimowość

Ostatni punkt jest bowiem dla nich najważniejszy, co jest oczywiste. „Niebieska chmurka” dominuje w oszustwach w języku angielskim i rosyjskim. 62 procent użytkowników to anglojęzyczni, a 38 procent – mówiący w języku rosyjskim.

Czas na zmianę!

Program (i aplikacja) od giganta z Redmond dotychczas była numer jeden wśród „bad boy’ów”. Jednak wygląda na to, że cyber oszuści również chcą się wykazać i większość z nich zaczęła używać ICQ i WhatsApp’a.  Oprócz dzieła od Microsoftu twórcy aplikacji ICQ mogą się „pochwalić”, że przestępcy również używają ich aplikacji. Najpopularniejszymi językami, w których cyberprzestępcy się komunikują to:

  • angielski
  • francuski
  • hiszpański
  • rosyjski
  • arabski

Trochę o Skype

Prawdopodobnie w 99% wszyscy słyszeli o tym komunikatorze. A ci co nie, to krótko powiemy: Skype to program, dzięki któremu można pisać, rozmawiać i prowadzić wideorozmowę z przyjaciółmi z całego świata za darmo. Niestety w ostatnim czasie popularność tej aplikacji zaczęła spadać. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – miażdżącą konkurencją są m.in. WhatsApp, Viber, Telegram i inne (np. LINE, ICQ, itp.).