Rainbow Six Siege to gra typu strzelanka taktyczna z widokiem FPP (z pierwszej osoby). Prawdopodobnie niektórzy z was powiedzieli by, że to taki Counter Strike: Global Offensive, jednak nie końca. Jeśli gracie w R6 Siege, ale słabo wam idzie, to w tym artykule poznacie 5 porad jak grać w Rainbow’a. Zaczynamy 🙂

1. Słuch to podstawa!

Mapa "Klub" w Rainbow Six Siege
Mapa „Klub” (celownik ACOG | powiększenie 2,5x razy)

W strzelance typu Counter Strike słuch nie jest ważny. Jednak w Rainbow Six Siege właśnie słuchanie odgrywa znaczącą rolę. Pytacie się pewnie dlaczego? Otóż gdy wsłuchujemy się w grę to mniej więcej wiemy z jakiej strony pojawi się przeciwnik (inni gracze). Dlaczego mniej więcej? Gracz musi posiadać pewne umiejętności „słuchowe” – np. może nam się wydawać, że wróg nadejdzie z lewej strony, a okazuje się, że nas podszedł od tyłu!

2. Nie stój w miejscu!

Wejście do "banku" w Rainbow Six Siege
Wejście do „banku”

Bardzo często robiłem błąd polegający na tym, że czekałem przy rogu ściany na przeciwnika. Dlaczego jest to błąd? Otóż gracz z drugiej drużyny wykrywał mnie od razu i zabijał. Nie miałem szans oddać nawet jednego strzału! Jak temu więc zaradzić? Oczekując na przeciwnika ruszaj się w lewo i w prawo jednocześnie celując ACOG’iem (polecam, naprawdę dobry :)). Ruszanie w to i we wte sprawi, że wróg może nas nie zauważyć. Tym samym mamy szansę go załatwić.

3. Graj różnymi postaciami

Pulse w Rainbow Six Siege
Pulse, o którym mowa poniżej 😉

Granie tą samą postacią na każdej mapie to samobójstwo. Oczywiście w niektórych mapach ten sam bohater może być idealny, ale w większości przypadków tak nie jest. Przykładem może być Pulse (posiada wykrywacz bicia serca z niewielkiej odległości), który na małych i średniej wielkości mapach jest OK, jednak na dużych, m.in takie jak np. „Bank” jest nieodpowiedni. Powód? Gracz sterujący Pulse’m musi oblecieć dany pokój kilkadziesiąt razy. Prościej mówiąc, nie zdąży wykryć przeciwnika, który może być tuż za nim!

Ponadto, inni też chcą zagrać twoją ulubioną postacią, pozwól im :).

4. Nie pozwól zniszczyć swojego drona

Faza przygotowań w Rainbow Six Siege
Faza przygotowań (widok z drona)

Dron w Rainbow Six Siege jest naprawdę przydatnym urządzeniem zwiadowczym. Podczas fazy przygotowawczej często wroga drużyna za wszelką cenę chce nam naszego drona zniszczyć, czy to strzałem z karabinu, z shotgun’a, a nawet z C4 (co często kończy się heheszkową sytuacją :))! Niektórzy z was pewnie wiedzą dlaczego mają zachować swojego drona, a ci, którzy nie wiedzą, już mówię. Podczas fazy ataku (jeśli nam drona nikt nie zniszczył) „skoczek” bardzo nam pomoże – tj. zobaczymy gdzie się ukrywają wrogowie, z której strony jest czysto, itp.

5. Podczas obrony rób „mordercze” dziury

"Murder holes" podczas obrony w Rainbow Six Siege
„Murder holes” podczas obrony

Podczas obrony zazwyczaj strzelamy przez okna i drzwi. Jednak by wykazać się trochę sprytem i zaskoczyć przeciwnika możemy zrobić tzw. murder holes w ścianach. Takie dziury dają nam nieznaczną przewagę nad przeciwnikiem, bowiem nie każdy gracz spodziewa się dostania kulki od ściany, nieprawdaż? 🙂 Poniżej możecie obejrzyć gameplay’a Serenity17, który naprawdę w R6 Siege jest pro. W dodatku fajnie się go ogląda (nie, nie jest to żadna reklama):

Podsumowanie porad do Rainbow Six Siege

Powyższe porady pomogą wam stać się/być lepszym graczem w R6 Siege. Są to podstawowe porady, które przydadzą się każdemu graczowi, nawet temu, który jest w grach typu FPS zwany OP’kiem! 🙂