Logo Opera'y

Opera obok Chrome’a, Firefox’a, IE, oraz Edge’a jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek na świecie. Firma wydała nowego build’a dla przeglądarki na komputery w kanale deweloperskim.

Projekt Reborn Opera’y

Ciekawostką jest to, że firma stworzyła nowy projekt z kodową nazwą Reborn (ang. odrodzenie). Jak się można domyślić po nazwie i po faktach, zmiany zaszły wszędzie – najbardziej widoczne są jednak w samym interfejsie przeglądarki. Tyczy się to dla wszystkich platform.

Osobiście używam Chrome’a, bo łatwiej mi się na nim pracuje. Od czasu do czasu używam Firefox’a, jak Flash Player nie chce się odpalić na Chromie. Dobra, nie będę gadał o moich rzeczach, przejdźmy do opisania wyglądu nowego build’a.

Nowy interfejs

Przyciski i zakładki mają inny design niż poprzedni. Będą wyglądały tak samo na wszystkich platformach. Przypominają trochę zakładki z Windows 10, które wyglądają dobrze. Tu mogę dodać, że te nowe tabs’y będą tak samo wyglądały na macOS’ie.

Szybkie wybieranie

Wygląd Szybkiego wybierania w Operze jest lepszy, wygląda po prostu ładniej, a animacje są gładkie.

Dwa kolory

Nowa wersja przeglądarki będzie dostępna w dwóch kolorach motywów – jasny i ciemny. Tutaj mogę pochwalić twórców, zdecydowanie całokształt interfejsu jest ładny i nowoczesny.

Nowe motywy w Opera - jasny i ciemny
Po lewej motyw ciemny, po prawej – jasny

Nowy sidebar

Opera przesunęła położenie paska bocznego z Szybkiego wybierania na główne okno przeglądarki, podobnie jak jest w Operze Neon. Jak można wyczytać z blogu Opery, pierwsza wersja nowego sidebar’u umożliwi nam jednym kliknięciem dostęp do ważnych narzędzi, takich jak zakładki, historia, wiadomości oraz dodatki. Możemy dostosować pasek boczny jak nam się podoba.

Pasek boczny dla Messenger’a

Według Opery, komunikacja dziś jest czymś bardzo ważnym w Internecie. Dlatego teraz, zamiast przechodzić do zakładki, po prostu klikamy na pasek boczny na ikonę aplikacji Messenger. Oto jak wygląda:

Messenger w Opera
Ikonka Messenger’a na pasku bocznym

Co więcej, planowane jest dodanie jeszcze kilku platform społecznościowych (najprawdopodobniej będzie to Twitter, Google+, itp.).

Chcę testować!

Spokojnie, kliknij poniżej, by pobrać instalator. Dopóki trwa instalacja, zobacz jak prezentuje się TechMania 🙂 :

Wygląd TechManii na nowej Opera
Nie patrzcie na Tryb Incognito 😉

Kliknij w iMaca, by pobrać 🙂 :

Pobierz plik z TechManii (Opera)