Mastercard wprowadza nowe karty biometryczne

Mastercard zaprezentował całkiem nową kartę płatniczą. Czy ułatwi ona nam życie? Czas pokaże.

Biometryczny skaner w kartach Mastercard

Dotychczas używaliśmy i obecnie używamy kart płatniczych w których aby zatwierdzić płatność, musimy wpisać swój numer PIN lub kod. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Koncern Mastercard postanowił, że jest szansa na zmianę i właśnie z tego powodu stworzył kartę z czytnikiem biometrycznym (skaner odcisków palców). Karta nie jest grubsza od zwykłej, a ułatwi nam życie.

Firma mówi, że nowe karty działają ze wszystkimi na rynku terminalami POS (wyjątkiem są czytniki tylko pasków magnetycznych). Aktualnie nowe „plastiki” testowane są w Południowej Afryce, jednak planowane jest wprowadzenie ich w Europie oraz w regionie Azji-Pacyfik w ciągu następnych kilku miesięcy. W konferencji, szef Mastercard’a Ajay Bhalla powiedział, że nowy wynalazek zaoferuje konsumentom

dodatkową wygodę oraz bezpieczeństwo

Wygląd przykładowej karty biometrycznej Mastercard
Wygląd przykładowej karty biometrycznej Mastercard

Podczas konferencji w sprawie nowych kart Ajay Bhalla powiedział, że odciski palców nie są czymś czego nie można podrobić. Ostatnimi czasy policjanci skopiowali odcisk linii papilarnych palca jednego z przestępców, by odblokować jego Samsung’a Galaxy S6. Wystarczy np. zabawka Play-Doh i już nasz odcisk jest w rękach „bad bo’ya”. 🙂

Ale spokojnie, eksperci ds. bezpieczeństwa mówią, że odciski są bezpieczniejsze niż zwykły PIN. Dlaczego? Kod ten możemy zapomnieć, zgubić, a palca raczej nie zgubimy. No, o ile ktoś nam go nie utnie 😀 .

Jak uzyskać taką kartę?

By otrzymać taką kartę płatniczą, klienci banków będą musieli odwiedzić ich bank gdzie ich odcisk palca zostanie zeskanowany oraz zapisany na ich karcie. Odcisk będzie przechowywany jako szyfrowane dane na czipie EMV. Użytkownicy będą mogli dodać do maksymalnie 2 odcisków (nie będą mogli dodać odcisk palca innej osoby niż jedynie swojego 🙂 ).