Cała historia KickassTorrents w jednym miejscu

KickassTorrents to była jedna z najpopularniejszych (jak nie najpopularniejsza) stron do pobierania torrentów. W bazie mogliśmy znaleźć wszystko, filmy, gry, itp. Niestety jak wiemy, strona została zamknięta przez policję.

Co się stało z KickassTorrents?

Przypomnijmy najpierw dlaczego strona została zamknięta. Nie trudno się domyślić, że jednym z powodów są torrenty. Kiedy to się stało? 20 lipca 2016 roku serwery jak i domena kickass.to zostały przejęte przez rząd Stanów Zjednoczonych. Twórcy serwisu omijali blokady przez serwery proxy, niestety zostali zmuszeni je wyłączyć. Oto jak wygląda teraz strona:

Wygląd strony KickassTorrents
Napis na stronie KAT

KAT powraca!

Chociaż twórcy zostali aresztowani, to w Internecie powstało wiele klonów Kickass. Jednak w grudniu 2016 roku, członkowie ekipy KAT „wskrzesili” stronę tworząc identyczny wygląd jak i funkcje. Strona to Katcr.co:

Wygląd nowego KickassTorrents
Po przejściu na nowego KickassTorrents

Tu nie ma wątpliwości, strona jest identyczna:

Strona główna Kickass
Strona główna Kickass

Historia KAT

Zacznijmy od początku końca prawdziwego KAT’a. Przed opisem dodajmy, że Kickass powiedział, iż pliki na stronie były zgodne z DMCA (Digital Millennium Copyright Act) i na bieżąco usuwał torrenty, które naruszały prawa autorskie zgłaszanych przez ich właścicieli. A teraz przejdźmy do pełnej historii krok po kroku:

 1. KAT został uruchomiony w listopadzie 2008 roku pod domeną: kickasstorrents.com.
 2. 21 kwietnia 2011 roku, KAT przenosi swoją stronę na domenę z Filipin (kat.ph) po serii przejęć domen przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przeciwko Demonoid i Torrentz. Serwis został później przeniesiony na kilka domen: ka.tt, kickass.to, kickass.so, kickasstorrents.im i kat.cr. Administratorzy planowali przenosić stronę co 6 miesięcy.
 3. 28 lutego 2013 roku Wysoki Sąd w Wielkiej Brytanii kazał dostawcom usług internetowych (ISP) by zablokować dostęp do Kickass wraz z dwoma innymi serwisami typu torrent. Sędzia Richard Arnold stwierdził, że witryna przyczyniła się do naruszenia praw autorskich.
 4. 14 czerwca 2013 roku nazwa domeny została zmieniona na tą z Królestwa Tonga: kickass.to jako część regularnej zmiany, o której wspomnieliśmy w 1. punkcie.
 5. 23 czerwca 2013 roku KAT został usunięty z wyszukiwarki Google z powodu żądania MPAA. W późnym sierpniu 2013, KAT został zablokowany przez belgijskich ISP. W styczniu 2014, mnóstwo irlandzkich dostawców usług internetowych zaczęli blokować KAT’a. W lutym 2014 roku Twitter rozpoczął blokowanie linków prowadzących do Kickass, jednak pod koniec lutego został odblokowany. W czerwcu 2014, KAT został zablokowany w Malezji przez Malezyjską Komunikację i Komisję Multimediów za naruszenie prawa autorskiego.
 6. grudniu 2014, strona została przeniesiona na somalijską domenę kickass.so. Donosy wskazywały, że nastąpiło to z powodu regularnych zmian, które wymieniliśmy w 1. punkcie. 9 lutego 2015 roku, domena kickass.so została dodana do listy zbanowanych stron w Who.is powodując wyłączenie strony. Później tego samego dnia, twórcy przywrócili stronę do dawnej domeny kickass.to.
 7. Według doniesień 14 lutego 2015, wiadomości na Steam’ie zawierające wyraz „kickass.to” były blokowane na czacie, lecz inne nazwy typu „kickass.so” i inne linki prowadzące do stron z torrentami nie były blokowane, ale tylko oznaczone jako „potencjalnie złośliwe”.
 8. 23 kwietnia 2015, serwis przeniesiono na domenę z wyspy Man kickasstorrents.im, jednak szybko została wyłączona później tego samego dnia. Następnego dnia KAT został przeniesiony na domenę z Kostaryki kat.cr.
 9. Od czerwca 2015 roku adres kat.cr został usunięty z wyników wyszukiwania Google. Po usunięciu, na pierwszych miejscach w wynikach pojawiły się linki do fałszywych KAT’ów. Gigant informował o tym użytkowników stosownym powiadomieniem.
 10. październiku 2015, Portugalia ominęła własne sądy poprzez dobrowolne porozumienia pomiędzy tamtejszymi ISP, ludźmi zajmującymi się prawami oraz Ministerstwem Kultury by zablokować dostęp do KAT’a i innych popularnych serwisów typu BitTorrent.
 11. Ponownie w październiku 2015 roku, Chrome i Firefox zablokowały dostęp do KAT’a ze względów bezpieczeństwa. Powodem były reklamy, które kierowały do złośliwego oprogramowania. Oczywiście użytkownicy mogli ominąć blokadę naciskając „ignoruj”.
 12. kwietniu 2016 ponownie Chrome i Firefox zablokowały Kickass, jednak teraz z powodu obaw przed phishingiem. Obie blokady zostały usunięte jak twórcy serwisu zajęli się obawami.
 13. czerwcu 2016, KAT dodał oficjalną sieć TOR pod końcówką .onion. Jedna z domen strony poszła na sprzedaż w sierpniu 2016.

 

To koniec CZĘŚCI PIERWSZEJ. Drugą część oczekujcie niebawem :).