Logo Google Play

Google Play to sklep z aplikacjami od Google. Od ponad 2 tygodni twórcy najpopularniejszych aplikacji na Androida muszą radzić sobie z fałszywymi 5-gwiazdkowymi opiniami. Wygląda na to, że ataki są przeprowadzane z dużej sieci botów, które publikują tysiące recenzji aplikacji w sklepie Play.

Atak botów na Google Play

Dwa tygodnie temu otrzymywaliśmy wzmianki o dziwnych recenzjach komunikatora WhatsApp, które pojawiały się w sklepie. Portal TheNextWeb postanowił sprawdzić, czy tylko aplikacja od Facebooka padła ofiarą „ataków”. Okazało się jednak, że nie. Najpopularniejsze aplikacje od gigantów takie jak Gmail, Chrome oraz Messenger również zostali objęci „pozytywami”. 🙂

Bardzo dobra gra!

Najlepsze z tych ataków jest to, że opinie w większości przypadkach nie są trafione – tzn. oceniają aplikacje nie z tej kategorii. Zresztą, zobaczcie sami:

Google Play atakowany przez fałszywe opinie
Messenger również padł ofiarą „pozytywów” / Źródło: TNW

Przykład opinii:

this is a great game and lots of fun to play. i really love the bonus, just like real slots

Nie jestem do końca pewien, czy Messenger jest grą, w którym musimy trafić 3 siódemki. A może deweloperzy aplikacji coś przed nami ukryli? 🙂

Moderacja

Z jednej strony fałszywe podnoszenie ogólnej oceny aplikacji jest trochę bez sensu, ponieważ oceniają ją boty, a nie ludzie, a co za tym idzie – aplikację więcej osób nie pobierze. Chociaż z drugiej strony dla mniej popularnych aplikacji to byłoby coś super – przecież trzeba się jakoś wybić w tej dżungli :).

Google odmówił komentarza na temat dokładnej wielkości i samej przyczyny spamu opiniami gier. Z tego co wiemy, to botnet rozwijał się stopniowo od ostatniej akcji z komunikatorem WhatsApp.

Skutki

Odnosząc się do zebranych dotychczas danych przez firmę AppAnnie, zajmującą się zbieraniem danych na temat aplikacji, liczba fałszywych recenzji aplikacji rośnie w szybkim tempie. Bardziej problematyczne jest to, że boty radzą sobie coraz lepiej i można by powiedzieć, że „wypychają” mniej pozytywne opinie od prawdziwych ludzi. Podsumowując to wszystko, ogólna ocena Messenger’a dla przedziału 1 stycznia – 26 marca wzrosła do maksimum – 5,0.

Co to oznacza? Ponad 4500 opinii związanych z grami zostały opublikowane przez boty. Tak jak wspomniałem wcześniej, pozytywne opinie są zawsze na plus, jednak gigantom takim jak Google utrudnia to śledzenie aktywności użytkowników w aplikacji. Prościej mówiąc, deweloperzy nie wiedzą co poprawić czy ulepszyć w danej aplikacji wzorując się jedynie na opiniach user’ów.

Reddit w akcji!

Użytkownicy Reddit’a już komentują to, co dzieje się ze sklepem Google Play. Mają swoje spekulacje, dowody. Tam dowiecie się jeszcze więcej!