Google zapłaci 20 milionów dolarów kary za patenty w Chrome

Google Chrome to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Wiemy, że gigant z Mountain View bardzo dba o bezpieczeństwo użytkowników Chrome’a, więc za każdym razem ją ulepsza w tym kierunku. Niestety teraz posunął się trochę za daleko.

Patenty anti-malware w Chrome

Co się stanęło (klasyk :))? Sąd rejonowy w Teksas wydał wyrok, w którym Google musi zapłacić 20 milionów dolarów odszkodowania za naruszenie użycia czterech patentów anti-malware. Werdykt został wydany w piątek po ławie przysięgłych w mieście Marshall. Decyzja została podjęta w wyniku pozwu złożonego przez Alfons’a Cioffi i przez już nie pracującego inżyniera Allen Rozman w firmie Lucent. Rodzina Cioffi’ego i Rozman’a odwołała się od decyzji w sądzie federalnym, który ostatecznie uznał poprzednią interpretację wyroku za błędną. Oto cytat co stwierdził Federalny Sąd Okręgowy:

widzimy, że nic nie wskazuje na to, żeby wynalazek cioffi’ego był przeznaczony na coś innego niż ochrona „krytycznych plików”. jako pojęcie jest to powszechnie rozumiane przez fachowców w tej dziedzinie.

Oczywiście Google odwołało się od decyzji Sądu Najwyższego w Stanach Zjednoczonych, lecz sprawa została ostatecznie odrzucona.

Podsumowanie

Jest to pierwszy poważny raz kiedy gigant z Mountain View popada w trudności prawne w sprawie naruszonego użycia patentów bezpieczeństwa w przeglądarce Google Chrome. Przypomnijmy, że w 2012 roku firma popadła w kłopoty, gdyż użyła podobnych patentów anti-malware, tyle że dla przeglądarki dla urządzeń mobilnych.

Więcej informacji na temat grzywny dowiecie się z werdyktu, który The Register nabył. Możecie go zobaczyć tutaj:

Pobierz plik z TechManii